

HESZTIA Program:
idős kori életminőség javítás az emberi kapcsolatok megtartó erejével
Az idős kor és a magány
Idős korban a társas kapcsolatok elvesztése, egészségügyi problémák vagy a fizikai aktivitás csökkenése gyakran vezet szociális elszigetelődéshez. Az izoláció nemcsak érzelmileg, hanem testi és mentális egészség szempontjából is veszélyes.
Ezért kulcsfontosságú a rendszeres személyközi kontaktus és az ezzel járó kommunikáció az idősek mentális jóllétének megőrzésében. A magány növeli a depresszió, a szorongás és a demencia kockázatát. Az ezt megtörő beszélgetés sorozat hozzájárul a lelki stabilitáshoz, az világgal fenntartott kapcsolatok és az öngondoskodás erősítéséhez és reziliensebbé tesz az idős korral óhatatlanul együtt járó kihívásokkal szemben.
Hogyan segít a Hesztia?
Hesztia az ókori görögöknél a a családi tűzhely védőistennője volt. A róla elnevezett szolgáltatás keretében erre felkészített időslátogatók minőségi, strukturált, empátiára és biztonságra épülő beszélgetéseket folytatnak idősekkel, enyhítve az esetleges magányt és támogatva mentális, valamint fizikai egészségüket. Jelenleg két csomagot kínálunk:
Pheme csomag: események, hangulatok, vélemények
Kronosz csomag: emlekek, gondolatok, tanulsagok
Az időslátogatókról
Időslátogatóinkat az ELTE Szociális Munkás, illetve Szociológia szakának diákjai vagy végzett hallgatói közül toborozzuk. A programhoz való csatlakozás elött alkalmasság szerint szűrjük a jelentkezőket – nem mindenki alkalmas vagy ajánlható jó szívvel, biztonsággal ilyen munkára. Az elfogadott jelentkezők az ELTE oktatói által összeállított képzésen vesznek részt, melyen elsajátítják a raport építést, a beszélgetés vezetést, illetve megtanulják a szolgáltatás nyújtásának technikai kereteit.
A HESZTIA program képzési háttere: az ELTE "Segítő beszélgetés és történeti interjú idős emberekkel" kurzusa
Az átfogó trendek szerint a társadalom öregedése az egyik – és sok szempontból alulexponált – társadalmi változása korunknak. A gazdasági, egészségügyi vonatkozások önmagukban számos stratégiai kihívást jelentenek már mai is, a folyamatok társadalomlélektani vonatkozásai egyelőre jószerével beláthatatlanok. Az elmagányosodás a várható élettartam növekedésével a család (több okból adódó) távolodásával, a kortársak halálával, a kommunikáció színtereinek áthelyeződésével (analógról digitális csatornákra) óhatatlanul egyre több gondot, szenvedést okoz. Ellentétben az idős kor okozta egyéb problémákkal, ahol azok kezelésére legalább a fizetőképes réteg talál piaci szolgáltatásokat (a házi gondozástól a gyógytornán keresztül a pedikűrösig), a kommunikációs vákuum, az emberi figyelem és odafordulás hiánya még e szegmens számára sem elérhető. A kurzust az az indíttatás hozta létre, hogy a beszélgetés (úgy általában) a segítő beszélgetés (mint a szociális munka szakmai módszere) és a narratív interjú / oral history interjú (mint szociológiai / történelemtudományi eszköz) eszközeivel kidolgozzon egy módszert, szolgáltatást e probléma kezelésére.
A kurzus – amellett, hogy rövid elméleti bevezetést kíván nyújtani a gerontológia releváns szegmensei, az idősekkel végzett szociális munka, a narratív interjú készítés témáiba, agresszió, a konfliktusok és a konfliktusok kezelésének meghatározásába, azok értelmezésébe – elsősorban sajátélmény-jellegű aktivitásokra támaszkodik.

